İyi bir tedarikçinin özellikleri…

9t

Satınalma zincirinin sürdürülebilir olması şüphesiz iyi bir tedarik yönetiminden geçiyor. Ancak bu sürecin ana koşullarından biri de iyi tedarikçilerle çalışmak… Peki, iyi bir tedarikçinin taşıması gereken özellikler neler? İşte iyi bir tedarikçide olması gereken dokuz özellik…

– 1 –

Yeterli kaynağa sahip olma

1t

Tedarikçiniz sadece yerel bir bölgede değil, kaynaklara ulaşabilme bakımından uluslararası arenada sağlam bağlantılar kurabilmeli.

– 2 –

Finansal denge

2t

Ürün veya hizmet fiyatının belirlenmesi, bu fiyat belirlenirken hesaba katılan kriterler kadar önemli. Bu nedenle finansal açıdan dengeli bir uzman tedarikçi seçiminin en önemli aşamalarından biri.

– 3 –

Takım çalışmasına yatkınlık

3t

Sağlam temellere dayanan takım çalışması iyi bir kazan-kazan ilişkisini beraberinde getirir. ürün ve hizmeti zamanında ve bütçeyi aşmadan sunmak için bir strateji geliştirmek için birlikte çalışır.

– 4 –

Yönetsel açıdan yeterlilik

4t

Tedarikçiler büyük bir ekip arasında köprü görevi görür. Her ekibin verimliliğini sürekli hale getirmek için iyi bir lidere ihtiyacı vardır. Ekibi her zaman mutlu ve verimli halde tutabilmek özel bir yetenek ister.

– 5 –

Planlama yeteneği

5t

Planlama yeteneği bir iş planı hazırlamaktan çok daha fazlasını ifade ediyor. Planları daha ufak ve daha çabuk hayata geçirilebilir parçalara bölebiliyor olmak gerekiyor. Gereksiz detaylarla dolu planlar içerisinde boğulmamak da planlama yeteneğinin bir parçası.

Esneklik

6t

Her zaman işler planlandığı gibi gitmeyebilir. Bu tip durumlarda stratejik açıdan değer kaybet­memek adına tedarikçinizin planları arasında mutlaka bir “B Planı” olmalı. Tedarikçi esnek olup durum değer­lendirmesi yapabilmeli.

– 7 –

İleri görüşlülük

7t

Tedarikçi seçimi gelecekte tedarikçiden beklenen beceriler de göz önünde bulundurularak yapılmalı. Mikro trendleri doğru okuyup yükselen trendler haline geldiğinde doğru konumda olabilmek işin sırrı.

– 8 –

Rekabetçi

8t

Rekabette üstün olabilmek işletmenin gücünü artıracaktır. Güçlü işletmenin bugüne çok önem verip uzun vadeli durumları göz ardı etmesi söz konusu olabilir. Bu tarz bir ilişki mevcut ilişkilerin de bozulmasına neden olabilir. Bu tarz tedarikçiler kolaylıkla değiştirilebilir.

– 9 –

İletişim becerisi

9t

Müşterilerle, personelle, ortaklarla veya yatırımcılarla doğru şekilde iletişim kurmakta zorlanan tedarikçinin başarılı olması elbette ki öngörülemez bir durum. İletişim ve ikna becerisi yüksek becerisi gelişmiş bir tedarikçi başarıyı da beraberinde getirir.

Bir Cevap Yazın