“Kadından Almalı” diyen girişimciler İstanbul’da buluştu

sim155

Birleşmiş Milletler ve Dünya Ticaret Örgütü’nün ortak kuruluşu olan Uluslararası Ticaret Merkezi’nin (ITC) beşinci kez düzenlediği Kadın Tedarikçiler Sergi ve Forumu (WVEF) İstanbul’da gerçekleşti. Kadın girişimcilere uluslararası pazarlarda yeni iş fırsatları yaratmayı amaçlayan ve bu yıl KAGİDER iş birliği ve Ekonomi Bakanlığı’nın desteğiyle gerçekleştirilen etkinliğe katılan 48 ülkeden 300 kadın tedarikçi, özel sektör ve kamuya “Kadından Almalı” çağrısında bulundu.

İstanbul kadın girişimciler için çok önemli bir toplantıya ev sahipliği yaptı. Birleşmiş Milletler (BM) ve Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ)’nün ortak kuruluşu Uluslararası Ticaret Merkezi (ITC) tarafından beşinci kez düzenlenen Kadın Tedarikçiler Sergi ve Forumu WVEF (Women Vendors Exhibition and Forum), 23 – 24 Şubat tarihlerinde Türkiye Kadın Girişimciler Derneği’nin (KAGİDER) ev sahipliğinde ve T.C. Ekonomi Bakanlığı’nın iş birliğiyle İstanbul Hilton Bomonti’de gerçekleşti.

Kadın faaliyetleri her sektörde desteklenmeli

Etkinlik, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ve Garanti Bankası’nın destekleriyle kadın girişimcilere uluslararası pazarlarda yeni iş fırsatları yaratmak amacıyla gerçekleştirildi. Organizasyona Türkiye’nin yanı sıra aralarında Meksika, Çin, Nijerya, Ruanda, Kenya, Kosova ve Gana gibi ülkelerin bulunduğu 48 ülkeden tekstil, bilişim teknolojileri ve turizm sektöründe faaliyet gösteren 300 kadın tedarikçi katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan KAGİDER Başkanı Sanem Oktar, (KAGİDER)’in faaliyetlerini ve hedeflerini aktarırken “Başkanlığını yürütmekten gurur duyduğum Türkiye Kadın Girişimciler Derneği, KAGİDER, bugün 300’den fazla üyesi ve 1 milyar Euro’yu aşan sermaye temsiliyle ülkemizin en etkili kadın iş örgütüdür. Bugün dünyanın ve Türkiye’nin dört bir köşesinden gelen kadın girişimcilerle birlikte işlerimizi büyütmeyi, yeni pazarlara açılmayı, yeni müşteriler edinmeyi, yeni finans kaynakları bulmayı yani daha çok ticaret yapmayı hedefliyoruz. Neden mi bu hedefimiz var? Dünyada 392 milyon kadının iş sahibi olduğunu, her 100 erkek girişimci için 69 kadın girişimci olduğunu görüyoruz. Yapılan araştırmalara göre, şayet cinsiyet eşitliği sağlansaydı küresel gayrisafi hasılada 28 trilyon dolarlık bir artış olacaktır” dedi. Özel sektörde ve devlet kurumlarında kadın faaliyetlerinin daha çok desteklenmesi gerektiğini belirten Oktar, “Biz diyoruz ki; kadından almalı, memleket kazanmalı. İster özel sektörde, ister kamuda olsun kadın üreticilerden alım yapmak, bunun için öncü olmak ve bugünün sonunda şampiyonlar çıkarabilmek ana hedefimizdir. Daha fazla kalkınmış, sürdürülebilir ve kapsayıcı bir dünya için bugün her zamankinden daha fazla bir arada olmaya ihtiyacımız var” diyerek sözlerini sürdürdü.

Eğitim düzeyi yükseldikçe kadın istihdamı da artıyor

Sanem Oktar’ın açılış konuşmasının ardından bu kez sahneye davet edilen isim Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya oldu. Kaya bugün kadınların siyasette, iş dünyasında ve STK’larda çok aktif olduklarına dikkat çekerek, “Ekonomik, kültürel ve siyasi gelişmelere baktığımızda kadınların her alandaki varlığı bizleri mutlu etmekte ve umutlandırmakta. Çalışma hayatının her alanında kadınlarımızın daha aktif bir şekilde yer almalarını önemsiyoruz. Bu amaçla kadınların iş yaşamına uyumunu desteklemek ve kadın istihdamını artırmak adına hukuki düzenlemeler ve çalışmalar gerçekleştirdik” şeklinde konuştu. Kaya, daha çok kadın girişimcinin iş hayatında olması gerektiğini belirterek, “Girişimciler farklı düşünce yapısında ve risk alabilen insanlardır. Ekonomiye ayak uydurmak, yeniliklere adım atmak çok önemli. Liderlik ve girişimcilik de iyi bir eğitim, tecrübe ve birikimle öğreniliyor. Eşit imkan ve fırsatlara ulaştığı anda kadınlarımız başarmaya ve üstesinden gelmeye hazırlar. Eğitim düzeyi yükseldikçe kadın istihdamında da artışlar oluyor. Bu gayreti de önemli ve değerli görüyoruz ve atılan adımları yürekten destekliyoruz” diyerek kadın çalışmaları konusunda üzerlerine düşen görevleri özetledi.

Hedef 1 milyon kadın girişimci

Konferansta konuşma yapan bir diğer isim ITC Direktörü Arancha Gonzalez, konuşmasında ITC WVEF’i İstanbul’da KAGİDER ortaklığıyla ağırlamaktan ve dünyanın her yerinden ticaret yapmak için gelen kadın girişimcileri bir araya getirmekten dolayı çok mutlu olduklarını belirtti. Kadınların erkeklerden farklı şekilde para harcadıklarını söyleyen Gonzalez, “Şu bir gerçek ki bütün dünyada kadın kendi ailesi, kendi toplumu ve kendi grupları için para harcıyor. O nedenle 2030 yılına kadar aşırı yoksulluğu ortadan kaldırmak için mutlaka kadınların daha fazla iş gücüne katılmasını sağlamalıyız. Bu nedenle de zaten ITC olarak kadınların ekonomide güçlendirilmesi için çalışıyoruz. Kadınların ekonomik olarak güçlendirilmesi için iki nokta var. Bunlardan birincisi mutlaka hükümetlerin, özel sektörün ve STK’ların iş birliği içerisinde olması gerekiyor. 2020 yılına kadar 1 milyon kadını pazara sokmak istiyoruz. Mütevazı bir hedef bu. Şu anda pazara girememiş kadın sayısı 1 milyar. Biz bu rakamın 1 milyonluk kısmını aktif hale getirmek istiyoruz. Bütün dünyada taahhüdümüz bu. Şu ana kadar da 800 bin rakamına ulaştık” şeklinde konuştu.

Kadın toplumun lokomotifidir

Bir toplumu toplum yapanın “kadın” olduğunu söyleyen Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi ise açılışta yaptığı konuşmasında, “Kadın ailesini yönetir, ülkesine yön verir. Kadın toplumun lokomotifidir. 40 milyon kadın nüfusumuz var. 2016 yılında kadınların iş gücüne katılım oranı yüzde 33. 10 yıl önce bu oran yüzde 23 idi. Her ne kadar 10 puanlık bir artış olsa da, hâlâ gerilerdeyiz. Kadınlarımızın iş hayatına katılım oranını artmasını yürekten destekliyoruz. Kadın girişimci oranımız da yüzde 10,2’lerde. Bu rakamı da hep birlikte yukarılara çıkarmalıyız” dedi.

Bir Cevap Yazın