LNG’li gemi pazarında 6,5 milyon dolarlık Rolls-Royce atağı

rr

Rolls-Royce Türkiye’de Norveçli gemi armatörü NSK Shipping için üretilecek yük gemisi için Tersan Tersanesiyle 6,5 milyon dolarlık anlaşma imzaladı. Anlaşmaya göre Rolls-Royce tasarlanan yük gemisi için sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) tahrik sistemi sağlayacak.

Rolls-Royce Türkiye’de Tersan Tersanesiyle 6,5 milyon dolarlık bir sözleşme imzaladı. Anlaşmaya göre  Rolls-Royce Norveçli gemi armatörü NSK Shipping için tasarlanan yük gemisi için sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) tahrik sistemi sağlayacak. Tahrik sisteminin monte edileceği gemi BioMar grubu adına balık yemi taşımakta kullanılacak.

81.5m boyundaki gemi Norveç kıyılarındaki balık çiftliklerine bir seferde 2 bin 700 ton balık yemi taşıyacak.

NSK Shipping Genel Müdürü Kristian Hoydal, sözleşme ile ilgili: “Daha çevre dostu ve verimli bir LNG motorlu gemi teslim edebilmek için Rolls-Royce ile birlikte çalışabilmekten büyük gurur duyuyoruz” dedi.

Gemiyi tasarlayan NSK Ship Design şirketinin Genel Müdürü Kjartan Karlsen yaptığı açıklamada “Tasarımlarımızın yük gemilerinin tahrikinde LNG kullanımına ve dolayısıyla karbon ayak izlerini küçültmeye katkıda bulunması bize heyecan veriyor”. Karlsen: “NSK Shipping ve Rolls Royce’u daha sürdürülebilir bir endüstrinin öncüleri oldukları için kutluyoruz” diye ekledi.

Rolls-Royce Açık Deniz ve Deniz Ticareti Çözümleri Faaliyet Alanı Başkanı Helge Gjerde anlaşmayla ilgili: “Kısa mesafe deniz taşımacılığında önde gelen BioMar ve NSK Shipping şirketleri yakıt giderlerini azaltmaya ve karbon ayak izini küçültmeye yardımcı olan modern teknolojiye yatırım yapıyor” şeklinde konuştu.

Bir Cevap Yazın