OSAP’ta en önemli kriter para değil

Ekran Resmi 2016-08-05 11.05.50

Ekran Resmi 2016-08-05 11.08.22Tolga Bayık kimdir?

1977 İstanbul doğumlu olan Tolga Bayık, Uludağ Üniversitesi Ekonometri bölümünden mezun oldu. Üni- versitede öğrenciyken farklı sektörlerde satış temsilciliği yaptı. Mezun olmadan hemen önce bankaların satış kadrolarında görev aldı ve beş yıl boyunca bankacılık sektöründe kariyer yaptı. Üniversite yıllarında amatör olarak radyoculuk da yapan Bayık, evli ve iki çocuk babası. Sektörün deneyimli isimi kendini “Sıkı bir rock dinleyici, iyi bir Beşiktaşlı, tarih meraklısı olarak tanımlıyor.

Bir ortak satınalma platformu kurma düşüncesi nasıl çıktı ortaya?

Ortak satınalma fikri üniversite öğrenciliğimin ilk yıllarında filizlendi. Firmalar ihtiyaçlarını daha ucuza almak istiyorlardı ancak teklif almak haricinde ortada yeni bir fikir yoktu. Bazı ülkelerin bazı sektörlerde talepleri toparlayıp ihtiyaç olan hammaddelerle ilgili yurtdışında toplu pazarlık yaptığını öğrendim. O yıllarda internet çok yeni ve sınırlıydı, bilgi değerliydi. Öğrenciliğimin son yıllarında ortak satınalmaya en fazla ihtiyacı olan sektörün turizm olduğunu gördüm. O yıllarda beş yıldızlı bir otelin binin üzerinde kalemde satınalma yapması gerekiyordu. En iyi otelde bile satınalma departmanı üç-dört kişiden oluşuyordu. Klasik olarak, “Üç teklif al en iyisini seç” yöntemiyle satınalma yaptıklarını fark ettim. Sınırlı sermaye ve sınırlı işgücüyle satinalim.com web sitesini kura-
rak Antalya Belek’te bulunan otellerle bir çalışma yaptık. Her şey çok iyi başladı ancak öyle devam etmedi. Başladığımızda avantaj sağladığımız tedarik kalemlerine sürekli yenileri ekleniyordu. Örneğin havuz kimyasalını da yatak örtüsünü de toplu satın alıyorduk. Belli bir süre sonra golf sopası, peynir, kırtasiye malzemesi, su gibi birbirinden çok farklı alanlarda ve çok farklı uzmanlık gerektiren tedarik kalemlerini ortak satınalmaya çalışırken bulduk kendimizi. Ne sermayemiz ne bilgi birikimimiz ne de bu süreçte yarattığımız finansal değer sürekliliğimizi desteklemiyordu.

OSAP’ın kuruluş süreci nasıl gerçekleşti?

Zaman içinde bilgiye ulaşım daha da kolaylaştığı için bulduğumuz ortak satınalma fikrinin Avrupa’da, Amerika’da ve Çin de uzun yıllardır uygulandığını fark ettik. Türkiye şartlarını değerlendirdik ve sektörel olmak yerine tüm tüzel kişiliklere yönelik bir organizasyona dönüşmeye karar verdik. Yani
bir sanayicinin de bir eczacının da bir mimarlık bürosunun da bizden tedarik yapabilmesi gerekiyordu. 2008 yılında satinalim.com’u OSAP’a çevirdik. Ortak Satın Alma Platformu’nun baş har erinden oluşan OSAP, Türkiye satınalma kültürü için bir dönüm noktası oldu.

Kuruluşundan bu yana ne gibi değişimler yaşandı OSAP’ta?

Her tüzel kişiliğe hitap etmeyi planladığımız için farklı sektörlerden farklı şirketleri inceledik. Her şirketin ürettiği mal veya hizmetle ilgili olan ana girdilerinde başarılı satınalma yaptığını gördük. Yani şirket tekstilciyse kumaşı, çıt çıtı, telayı, düğmeyi, ipliği en iyi fiyatlarla alıyordu. Ama

genel giderler kaleminde tedarik yaptığı zaman sıkıntı oluyordu. Akaryakıtı, kargoyu, damacana suyu pahalıya alıyordu. Çünkü bu konular şirketin uzmanlık alanları içinde yer almıyordu. Biz OSAP olarak buraya odaklandık. Piyasa koşullarına göre avantajlı anlaşmaları, tedarik koşullarını iyileştirerek sunduk. İlk başlarda işlerini karıştırdığımızı düşünen satınalma yöneticileri zamanla yanımızda olmaya başladı. Yapacağımız tedarik anlaşmasıyla ilgili önce üyelerimizin potansiyelini bir araya topluyor, tedarikçilerin karşısına öyle çıkıyorduk.

Tedarikçilerin bu sisteme tepkisi nasıl oldu?

Müşteriye daha hızlı ve toplu ulaşacağını fark eden tedarikçiler satış, pazarlama bütçelerini de hesaba katarak teklif vermeye başladı. Birçok sektörde en kârlı kısmı üreticiler lehine değiştirmeye başladık. Hatta bazı sektörlerde tedarikçiler firmanın OSAP üyesi olup olmadığına göre teklif vermeye başladı. Eğer OSAP üyesiyse ve OSAP tedarikçisi değilse daha avantajlı teklif sunuluyordu. Biz buna OSAP’ın görünmeyen faydası diyoruz. 2009 yılında İTKİB (İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği) ile İTKİB / OSAP markası olarak ihracatçının maliyetlerini düşüren, tedarik koşullarını geliştiren başarılı bir çalışmayı hayata geçirdik. 2012 yılında Shell’in kurumsal müşterileri için Shell Business Club programını oluşturduk. 2013 yılında ise Multinet ailesine dahil olduk. Halen grup içerisinde üye işyerine faydalar sağlayan MultiAvantaj ile Multinet müşterilerine avantajlı tedarik çözümleri sunan MultiAvantaj Business programlarını yönetiyoruz.

Ortak satınalma oluşumunun kurumlara sağladığı en önemli avantajlar neler?

En temel avantaj hiçbir üyelik ücreti olmadan, 7 bin firma gücünde satınalma anlaşmalarından faydalanabilmek ve tedarik koşullarını iyileştirme. OSAP üyeleri 15’e yakın tedarik anlaşmasını çok avantajlı şartlarla kullanabildiği gibi bu anlaşmalarla ilgili her hangi bir sorun yaşadığında direk OSAP’ı arayabiliyor. “Kargom nerede”, “yakıt alamadım”, “araç takip cihazımın raporlamasında eksik var” gibi birçok sorunda sadece OSAP ile çözüme ulaşıyor. OSAP, üyesini tedarikçi firmada en üst seviyede temsil ediyor. Sadece fiyat avantajı değil tek merkezden kesin çözüm ve destek sağlıyor.

Satınalma süreçlerinde en çok yaşadığınız sıkıntılar neler?

OSAP anlayışı, en iyi fiyat teklifini veren firmayla anlaşmak üzerine kurulu değil. İşimiz en iyi hizmeti veren en iyi firma ile anlaşmak. OSAP sadece maliyetleri düşürmeyi hede iyor olsaydı şimdi bulunduğu yerden çok uzakta olurdu. Bu seçimi yaparken de OSAP üyesi satınalma yöneticilerinin de bulunduğu bir ihale komisyonu kuruyor ve bir marka çarpanı oluşturuyoruz.

Tedarikçi seçimlerinizi nasıl gerçekleştiriyorsunuz?

Tedarik anlaşması yapacağımız sektörle ilgili olarak üyelerimiz arasında rastgele seçim yöntemiyle
bir anket gerçekleştiriyoruz. Ankete katılacak üyelerimizle ilgili geçmiş yıllardaki kuralımız en az yüzde 20 katılımdı. 2015 yılından itibaren yüzde 10’a düşmek zorunda kaldık. Örneğin kırtasiye anlaşması yapacaksak 7 bin üyenin en az yüzde 10’una yani 700 üyeye dönüp, “Nereden, kaça, hangi şartlarla kırtasiye tedarik ediyorsun” diye soruyoruz. Sonrasında ihale düzenleyip özellikle anketten çıkan tedarikçileri davet ediyoruz. İhale komisyonunda marka çarpanı uygulayarak en iyi teklifi
veren firmaları finale bırakıyoruz. Final görüşmesinde OSAP tedarikçisini belirliyoruz.

OSAP olarak yakın döneme dair hede eriniz neler?

İlk yıllarımızda istediğimiz noktaya gelemediğimiz sektörel satınalma anlaşmalarına odaklanmak ve OSAP üyelerine fayda sağlayabileceğimiz yeni tedarik anlaşmaları geliştirmek istiyoruz.

Bir Cevap Yazın