TEDAR’ın yeni bilgi kanalı

pt1

Tedarik zinciri yönetimi satınalma mesleğine sahip çıkılması ve Türkiye’nin güçlü bir tedarik ülkesi olması hedefiyle yola çıkan Purchasing Türkiye dergisi Mart ayı itibarıyla artık Tedarik Zinciri Yönetimi Derneği (TEDAR)’nin desteğiyle yayınlanacak. Bu iş birliğinin detaylarını Marketing Türkiye Genel Yayın Yönetmeni Günseli Özen ve Tedarik Zinciri Yönetimi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Tuğrul Günay yorumladı.

Satınalma ve tedarik zinciri kavramlarının rekabetçi piyasa koşullarında önemi gün geçtikçe artıyor. Yapılan araştırmalar mevcut kaynakların azaldığını göstererek, şirketleri satınalmada bir zorunluluğa gitmesini salık veriyor. Şirketler hem var olan kaynakları uygun koşullarda almalı hem de kaynakların en kalitelisine ulaşma gayreti göstermeli… Mevcut koşullarda şirketlerin hem satınalma departmanları hem de tedarik zinciri uzmanlarına yön vermesi için Tedarik Zinciri Yönetimi Derneği ve Purchasing Türkiye dergisi bir iş birliğine gidiyor. Yapılan bu iş birliğiyle satınalma mesleğine sahip çıkılarak ülkemizin güçlü bir tedarik ülkesi olması hedefleniyor.

Tedarik Zinciri Yönetimi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Tuğrul Günay:

İş birliğinin esas amacı katma değer yaratmak

pt123Türkiye’de tedarik zinciri yönetimi alanında faaliyet gösteren ve bu fonksiyonun ülkemizde dünya standartlarında gelişmesine ve olgunlaşmasına hizmet edebilecek mesleki bir STK ihtiyacının olmasından ortaya çıkan TEDAR, birçok sektör profesyonelinin bir araya gelmesiyle 2013 yılında kuruldu. Dernek misyonumuzu sürdürülebilirlik ve çeşitlilik prensibi ekseninde, sektörün ihtiyaçlarını karşılayarak, mesleğin ve tedarik zinciri uzmanlarının gelişmesine katkıda bulunarak katma değer yaratma üzerinden şekillendirdik. Misyonumuz doğrultusunda emin adımlarla ilerleyerek kurumsal dergicilik alanında lider konumda olan Rota Yayınları tarafından bir yılı aşkın süredir yayınlanan Purchasing Türkiye dergisi Mart sayısıyla birlikte TEDAR’ın desteğiyle yayın hayatına devam edecek.

Türkiye’de sınırlı sayıda olan mesleki yayıncılık konusunu tedarik zinciri yönetimi özelinde tüm aktörlerle birlikte sürdürülebilir bir minvalde devam ettirmek, farkındalığı arttırarak mesleğin ve sektör profesyonellerinin gelişimine katkıda bulunmak amacıyla birlikte Rota Yayınları’yla bu iş birliğine giriştik. Gerçekleştirdiğimiz bu iş birliğiyle Purchasing Türkiye dergisinde içerik olarak çeşitli uzmanlık alanlarıyla ilgili araştırmalar, söyleşiler, proje sahalarından aktarımlar, sektör içi ve dijitalleşmeye dair gelişmeleri sektör profesyonelleriyle paylaşacağız.

 

Marketing Türkiye Genel Yayın Yönetmeni Günseli Özen:

TEDAR, Purchasing Türkiye’yi destekleyerek kendi mesleğine sahip çıkıyor

pt12Rekabette öne geçmek için fiyat çok önemli. Eğer doğru ürünü, doğru fiyatla almazsanız rekabet avantajınızı yitirirsiniz. Rekabet avantajı olan fiyatı; satınalma ve tedarik zinciri yöneticileri sağlayabilir. Biz pazarlamanın 4 daha sonra da 7’ye çıkmış P’sini “procurement” ve “purchasing” ile de artırdık. Yani artık 4 P değil BigP dönemindeyiz. Bu anlamda da BigP’yi hem anlatacağız hem de önemini ifade etmesi için sıklıkla ön plana çıkaracağız.

Satınalma kavramının sahibi elbette sektör dernekleri olmalı. Ancak maalesef şirket sahipleri bizim oğlan, bizim yeğen satınalmayı yapsın diyerek profesyonel yönetilmeyen bir meslek alanına dönüştürdü. Tedarik Zinciri Yönetimi Derneği (TEDAR) bu alanda saygınlığını koruyan; ulusal ve uluslararası satınalmayı profesyonelce yapan şirketlerin üye olduğu, şirketlerin satınalma ve tedarik zinciri yöneticilerinin oluşturduğu bir dernek. Bu destek bir anlamda mesleğe de sahip çıkmaktır.

Satınalmanın ve tedarik zincirinin önemini vurgulayacağız

Bir iş kolunun sektör olabilmesi için birkaç parametrenin bir arada olması gerekiyor. Bunlardan bir tanesi yayınlardır. TEDAR ve Purchasing Türkiye iş birliğiyle bu sektörün konferanslarını da yaparak tüm parametreleri bir araya getirmeyi amaçladık. Bu anlamda TEDAR’la da hedef birlikteliği gerçekleştirdik. Dolayısıyla TEDAR’ın Purchasing Türkiye’yi destekliyor olması, bir meslek kuruluşunun kendi mesleğine sahip çıkıyor ve bu alandaki gelişmeyi destekliyor anlamına gelir.

Rota Yayınları’na düşen de satınalmanın ve tedarik zincirinin önemini ortaya koymak, bu alanda profesyonellerin yetkinleşmesine katma değer yaratmak.

Amaç, Türkiye’yi güçlü bir tedarik ülkesi haline getirmek

Biz üretenden daha çok satın alan bir ülkeyiz. Dolayısıyla ortak satınalmayı belki bir milli politika haline getirmek mümkün olabilir. Çünkü büyük şirketlerin bazı alanlardaki satınalmaları ortak. Eğer biz bunları ölçek ekonomisinden de faydalanarak toptan alışveriş yapabilirsek cari açığımızı bile aşağı çekmemiz mümkün olabilir.

Bir Cevap Yazın