Türkiye’den hiç bir zaman vazgeçmedik

sim1

Darbe girişimiyle başlayan süreçte “Siemens olarak Türkiye’ye daima güvendik ve bu güvenden hiçbir zaman vazgeçmedik” diyen Siemens Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Hüseyin Gelis şu anda da Türkiye için planlarında bir değişiklik olmadığının altını çiziyor. Türkiye’deki otomotiv üretiminin yüzde 50’sinin Siemens Otomasyon Teknolojileri ile üretildiğini söyleyen Gelis, Türkiye’de Endüstri 4.0’ın öncülüğünü üstlendiklerini kaydediyor. İşte Hüseyin Gelis ile yaptığımız kapsamlı söyleşiden satır başları…

160 yıldır Türkiye ile birlikte büyüyoruz

➚ Türkiye, Siemens için oldukça önemli bir pazar. Siemens, enerji yönetimi, enerji üretimi, rüzgar ve yenilenebilir enerji, enerji üretimi servisleri, ulaşım, bina teknolojileri, dijital fabrikalar, proses endüstrileri ve sürücüler ayrıca sağlık alanlarında faaliyet gösteriyor. Türkiye’de sunduğumuz ürün, çözüm ve hizmetlerle enerjiden endüstriye, sağlıktan bina teknolojilerine ve ulaşıma kadar bu dokuz ayrı alanın tamamında faaliyet gösteriyoruz.

➚ Siemens, 1847’de Almanya’da kuruluşundan yalnızca dokuz yıl sonra bölgedeki fırsatları görerek Türkiye topraklarına geldi.

➚ Türkiye, Siemens’in Almanya’dan sonra yatırım yaptığı üçüncü ülke. Bu da bir vizyon meselesi. Kurucumuz Werner von Siemens’in, modernleşme çabasında olan büyük bir imparatorluğun özellikle iletişim, ulaşım ve güvenlik konularındaki ihtiyaçlarına cevap verebileceğini görme vizyonundan söz ediyorum.

➚ Siemens, 160 yıldır Türkiye ile birlikte büyümeye devam eden ve gelişen bir şirket. 160 yılda Türkiye’de de pek çok şey değişti. Türkiye’de bulunduğumuz süre içerisinde altı padişah, 12 cumhurbaşkanı ve 27 başbakan gördük. Hiçbir şartta buradaki faaliyetlerimize ara vermeyi düşünmedik.

Siemens Türkiye’ye güveniyor…

➚ Siemens olarak 160 yıldan beri pek çok değişim ve dönüşüme tanıklık ettik.

➚ Türkiye’de daha önce de son dönemlerdekine benzer durumlar ve krizlerle karşılaşıldı. Ama her zorluğun üstesinden başarıyla gelindi. Ülkenin bu konudaki deneyimi çok güçlü. Ayrıca mevcut ve giderek daha yüksek eğitime sahip nüfusuyla çok yüksek bir potansiyele de sahip.

➚ Siemens olarak Türkiye’ye daima güvendik ve bu güvenden hiçbir zaman vazgeçmedik. Şu anda da Türkiye için planlamalarımızda bir değişiklik yok.

Endüstri 4.0 Platformu’nu hayata geçirdik

➚ Siemens olarak Türkiye’de Endüstri 4.0’ın öncülüğünü üstlendiğimizi rahatlıkla söyleyebilirim. 2014 Şubat ayında sektör basınına Endüstri 4.0 nedir konulu bir toplantı düzenledik. Ekim 2015 itibariyla “sahaya” çıktık, üniversiteler ve sanayi odaları gibi kurumların da aralarında olduğu yaklaşık 50 etkinlikte Endüstri 4.0’ı anlattık.

➚ Endüstri 4.0 Platformu ile ilgili çalışmalarımız hız kesmeden devam ediyor. Bu konuyu ülkemiz adına çok önemsiyoruz.

➚ Türkiye’nin ilk Türkçe Endüstri 4.0’ı anlatan rehberini hazırladık ve yaklaşık 10 bin adet dağıttık. Ayrıca Siemens Türkiye sponsorluğunda Endüstri 4.0 platformunu hayata geçirdik. Endüstri 4.0 Platformu’nda, eğitim setleri ve süreli yayınlarla tüm kesimlerin birbirine en hızlı ve doğrudan ulaşabileceği, sektör hakkında bilgi ve fikir alışverişi yapabileceği bir ortam oluşturduk.

Endüstri 4.0’a odaklanıyoruz…

odaklanma

➚ Global olarak odaklanılan “Dijitalizasyon”, “Otomasyon” ve “Elektrifikasyon” alanlarına Türkiye’de de odaklanıyoruz. Dünya artık “Dijital Çağ”ın eşiğinde ve biz de Türkiye olarak bu alanda yol almak zorundayız. Endüstri 4.0 bu noktada büyük bir önem taşıyor.

➚ Gebze’de yaklaşık 30 milyon Euro yatırımla yeni bir tramvay fabrikası kurmayı planladığımızı kısa bir süre önce açıklamıştık. Bu alanda çalışmalarımız devam ediyor.

İlkleri ülkemizde kullanıma sunuyoruz

➚ Yenilikçi teknolojilerimizle enerji alanında verimlilik ve çevre dostu çözümlerimizle de ilkleri ülkemizde kullanıma sunuyoruz.

➚ Türkiye’deki 160’ıncı yılımızda Siemens’in Türkiye’nin sürdürülebilir gelişimine olan katkısını nicelik ve nitelik olarak ölçmek istedik. Tüm deneyimimizi ve tarihsel birikimimizi kullanarak, operasyonlarımızın ülkenin sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ve toplumsal hayata sağladığı katkıları ölçtük ve “Türkiye’de, Türkiye İçin” raporumuzu yayınladık.

➚ Enerji alanında dört bölümyle faaliyet gösteriyoruz: “Enerji üretimi”, “enerji yönetimi”, “rüzgar ve yenilenebilir enerji” ve “enerji üretimi servisleri”.

➚ Global yaklaşıma uygun olarak müşterilerimizin daha az enerji sarf ederek daha verimli enerji üret­mesini sağlayacak çözümler sunmaya odaklanıyoruz.

iklim

Hedef enerji ithalatını azaltmak

➚ Türkiye’nin öncelikli konularından biri olan enerji üretimi ve ithalatı, hükümetin programında da yer alıyor. 2014 yılında açıklanan hükümet programında 2023 Vizyonu çerçevesinde yerel kaynaklardan azami düzeyde faydalanılması yoluyla enerji ithalatının azaltılması hedefleniyor.

➚ Türkiye’de enerji pazarı büyüyor. Birincil enerji kaynaklarının yüzde 75’i ithal ediliyor, cari açığın büyük kısmını da ithal edilen bu enerji kaynakları oluşturuyor.

➚ Büyüyen ve gelişen bir ülke olarak enerjiye ihtiyacımız var. Doğalgazın yanı sıra rüzgar ve yenilenebilir kaynaklar da büyük önem taşıyor. Türkiye’nin dengeli bir enerji portföyüne sahip olmasını önemsiyoruz.

Dijitalleşme bizim için önemli

➚ Siemens Türkiye olarak tüm iş birimlerimizdeki süreç ve stratejilerimizi satınalma ve tedarik zinciri yönetimi doğrultusunda şekilleniyoruz. Şirket içerisinde tedarik zincirini doğru konumlandırarak, güncel dijital süreçlerin hayata geçirilmesi Siemens için oldukça büyük önem taşıyor.

➚ İş birimlerimizin faaliyet gösterdikleri sektör­lere göre farklılık göstermekle birlikte ciroların yaklaşık yüzde 70’e varan oranları satınalma üzerinden karşılanıyor.

➚ Siemens Türkiye olarak; tedarikçi yönetimi, teklif hazırlama, satın alma, sipariş/sözleşme yönetimi, lojistik, ithalat/ihracat, garanti süresi gibi süreçleri doğru yöneterek, mükemmel kalitede hizmet ve sürdürülebilirlikle yolumuza devam etmeye çalışıyoruz.

 

Bir Cevap Yazın