E-ticareti hızlı teslimat büyütecek

agt

Türkiye’nin tecrübeli kurye organizasyonlarından biri olan AGT (Aynı Gün Teslim) ekibi teslimatların hızını arttırmak için sunduğu “üç saatte teslim”, “aynı gün teslim” ve “ertesi gün teslim” hizmetleriyle başta elektronik perakende ve finans sektörü olmak üzere birçok sektörde ciddi katma değer sağlıyor. AGT Kurye Hizmetleri A.Ş.’nin Genel Müdürü Fırat Siller, AGT sisteminin işleyişini ve markalara sunduğu avantajları Purchasing Türkiye’ye anlattı.

“Aynı Gün Teslim” konsepti nasıl doğdu? Bu konsept kapsamında nasıl bir çalışma sistemi oluşturdunuz?

Kurye/özel dağıtım sektöründe 24 yıllık tecrübeye sahip bir aileyiz. Yoğunlukla finans sektörü için nitelikli teslimat hizmeti üretiyoruz ancak e-ticaret’in Türkiye’deki hızlı yükselişiyle 2013 yılında Bimeks için üç saat içerisinde teslimat ürünü olan “BiDakka” ile hızlı teslimat işine başladık. 2015’ten beri e-perakendecilerin en büyüklerine aynı gün teslimat hizmeti sunuyoruz. Şu an hem üç saatte ultra teslim hem de aynı gün gündüz, aynı gün gece ve ertesi gün teslimat hizmeti üretiyoruz. AGT kendini özellikle e-ticaret alıcılarının kargoya alternatif, daha hızlı, daha özel bir seçenek bulabilmesi için konumlandırdı. Ne klasik bir kargo mimarimiz var ne de alıştığımız kurye hizmetini üretiyoruz; ikisinin e-perakendeye özel bir karmasını oluşturmaya çalıştık.

 “Aynı Gün Teslim” hizmeti nasıl çalışıyor? Farkı nedir?

Öncelikle hedef kitlemiz e-ticaret oyuncularının müşterileri. Alışverişlerinin teslimat ve adres seçimi adımında alıcılar satıcının sunduğu kargo seçeneklerini ve fiyatlarını görerek bir seçim yaparlar. İşte tam o noktada biz alıcının alışveriş yaptığı saate ve konumuna göre ona siparişini bugün teslim etmeyi teklif ediyoruz. Müşterimiz olan e-ticaret firmaları bizimle bir teknik entegrasyon ve akış çalışıyor; sitelerine teklif kombinasyonlarını ekliyorlar. Alıcı paketini bugün saat 12:00 – 18:00 arasında ya da 18:00 – 23:00 arasında veya ertesi gün teslim almayı seçiyor; siparişini tamamlıyor. Biz de bu saatlere uygun biçimde müşterimizin deposundan paketleri alıp teslim ediyoruz. Kargo seçeneklerine göre çok temel farklar mevcut; alıcı paketini ne zaman teslim alacağını kendisi belirliyor (gündüz ya da gece, iş yerinde ya da evinde). Geleneksel mesai saatlerinde değil. Gece 23:00’e kadar teslimat yapabiliyoruz. Hem cumartesi hem pazar günü çalışıyoruz. Kargoda paketler defalarca transfer edilip el değiştirebilirken bizim akışımızda paket depodan çıkıp neredeyse hiç durmadan alıcının adresine ulaşıyor. Kayıp/hasar oranlarımız sıfıra yakın. Alıcıyla kurye sürekli iletişim halinde kalıyor, ne zaman teslim edeceğimizi paket yoldayken SMS ile bildiriyoruz. Alıcıyı adreste bulamazsak “Gelip şubeden alman lazım” demiyoruz; teslim edene kadar tekrar tekrar ziyaret ediyoruz. Tüm akış mobil. Ne şubemiz ne aktarma merkezimiz var.

agt.png2
AGT Kurye Hizmetleri A.Ş.’nin Genel Müdürü Fırat Siller

 E-ticaret sektöründe geç teslimat şuan en büyük sorunlardan biri ve pek çok kuruluş bu sorunu aşmanın yollarını arıyor. Siz nasıl bir altyapıyla bu denli hızlı hizmet vermeyi mümkün kıldınız?

Tüketicilerin fiziksel mağazalardan alışveriş yapma konusundaki en büyük motivasyonlarından biri “hemen teslim alma.” E-ticaretin daha da büyümesi için bu argümana karşı güçlü olması gerekiyor. Klasik teslimat kanallarında satın alıp parasını ödediği ürününü günlerce bekleyen müşteriler, mümkün olduğu kadar hızlı teslim alan müşterilere dönüştükçe e-ticaret güçlenecek. Alt yapının en önemli parçası teknoloji. Tamamen in-house geliştirdiğimiz uygulamalarımızla tüm saha personelimiz akıllı cihazlar kullanıyor; verileri gerçek zamanlı üretip raporluyor, kuryelerimizin hangi siparişi hangi sırayla hangi yolu yeni rotayı izleyerek teslim etmesi gerektiğini sistemsel olarak daha ürünler yola çıkmadan oluşturuyoruz. Alıcılarımız hangi saatte teslim alacaklarını seçebildikleri gibi ürününü taşıyan kuryeyle elektronik olarak iletişim kurabiliyor, teslimat saatini değiştirebiliyor, erteleyebiliyor hatta kapıya geldiğinde “Zili çalma” dahi diyebiliyor. Coğrafi bilgi sistemlerine çok hakimiz. Alıcılarımızın adreslerini doğruluyor, geocode ediyor; hangi kurye bölgesinde hangi kurye tarafından teslim edileceğini otomatik olarak belirliyoruz. Raporlama ve saha-performans yönetimimiz coğrafi bilgi tabanlı çalışıyor.

 AGT hizmetini kullanmak, markalara ne tür avantajlar sağlıyor?

Öncelikle hız. Çoğu markanın lojistik merkezi İstanbul’da olmasına rağmen klasik teslimat kanallarında alıcıya ulaşım ortalaması İstanbul’da bile iki gün seviyesinde. Bunu bir günün altına çekebilmek ciddi anlamda bir müşteri memnuniyeti sağlıyor. Öte yandan depo operasyonlarında muhtemel hasar ve kayıp risklerine karşı yapılan paketleme ve konsolidasyon giderlerinde tasarruf sağlamak mümkün çünkü bu riskler aynı gün teslimat kurgusunda çok minimal. Gece ve hafta sonu teslimat; özel günlerde hızlı teslimat gibi imkanlar e-ticaret firmaları için daha çok satış potansiyeli sunabiliyor.

AGT, e-ticaret sektörü dışında başka hangi sektörlerde kullanılıyor?

Teslimat ağımızda finans sektörü için nitelikli teslimat hizmeti üretiyoruz; bu kapsamda yer alan bir segmentimiz de şubesiz bankacılık kurye operasyonları. Garantione, Enpara, Cepteteb gibi birçok şubesiz bankacılık operasyonun adreste sözleşme imzalama ve teslimat hizmetini üretiyoruz. Bu segmentteki bazı müşterilerimiz aynı gün teslim opsiyonunu kullanmaya başladılar. Bunun artış trendinde olacağını öngörüyoruz.

 Sunduğunuz hizmet verimliliğe nasıl bir katkı sağlıyor?

Müşterilerimizin depo operasyonları aynı gün teslim yapmaya başladıklarında günde iki kez gönderi sevki yapar hale geliyor; daha hızlı çalışıyor. Bu hıza ayak uydurmak için ciddi verimlilik analizleri ve projeleri yapmak gerekiyor; bizim gözlemimizle bu anlamda katkı sağladığı yönünde.

Fiyatlandırma yaklaşımınız nedir?

Aynı gün teslim hizmetini alıcılarına sunan e-ticaret firması müşterilerimiz hizmetin fiyatını kendi satış pazarlama politikalarına göre belirliyor. Bu hizmeti alıcısına bedava sunan da var, 19 liraya sunan da… Bizim fiyat politikamızsa tamamen adet ve saha planlaması üzerine kurulu. Saha kaynaklarımızı hızlı değiştirebiliyoruz. Tüm sahayı böldüğümüz poligonlar kurye bazlı ve bir mahalleden küçük alanlardan oluşuyor. Bu yüzden kapasitemiz yüksek oranda optimumda. Yeni bir müşteri adayımız olduğunda onun günlük, aylık adet performansı onun için tasarlayacağımız kaynağı dolayısıyla fiyatı belirliyor. En düşük fiyat, sürdürülebilir yüksek adetli müşterilerimizde oluşuyor.

 E-ticarette teslimat hızının geleceği hakkında öngörünüz nedir?

Hızlı, daha hızlı ve standart süreli hizmetler birlikte var olacak. Hız satılabilir bir hizmet olarak e-ticaret firmasının elinde bulunacak. Standart süre dediğimiz; kabaca üç-beş iş günü (belki daha da fazlası) içerisinde teslimat kargo bedava dediğimiz uygulamaların karşılığı olurken; bugün teslim, yarın teslim, birkaç saatte teslim gibi seçenekler ise alıcının ihtiyacına göre satın alabileceği hizmetler olarak kendine yer bulacak. Ancak hız tek başına yeterli değil; alıcıyı adreste bulabilen, teslimatı önceden zamanlaması ile bildirebilen teslimat yöntemleri birkaç adım önde olacaklar. Öte yandan paketin bana gelmesin, ben gidip paketimi mağazadan veya bir teslim noktasından almak isterim diyen bir kitle için de özel çözümler ortaya çıkmaya başladı. Gelecekte bu da önemsenir seviyede hayatımızda yer alacak diye düşünüyorum.

Bir Cevap Yazın