İyi satınalma bir doğrular bütünüdür

İyi satınalma bir doğrular bütünüdür

Murat ŞakarMurat Şakar Hakkında…

1969 doğumlu Şakar Alman Lisesi’inden mezun oldu. İstanbul Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nü bitiren Şakar, 1992-2002 yılları arasında Arçelik A.Ş. Satınalma Yöneticisi olarak, 2002-2005 yılları arasında da Rehau Polimer Kimya Sanayi A.Ş.’de Business Unit Manager olarak çalıştı. Mart 2005’ten Ağustos 2008’e kadar Finansbank A.Ş.’de Satınalma ve Teknik Hizmetler Koordinatörlüğü görevini sürdüren Şakar, bu tarihten itibaren Satınalma ve Teknik Hizmetler’den sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapıyor.

 

Bankacılık sektörü açısından satınalmanın önemi nedir?
Üretim sektöründen farklı olarak hizmet sektöründe genel yaklaşım, yakın döneme kadar satınalmanın bir destek birimi olduğu yönündeydi. Günümüzde ise hizmet sektörü genelinde vizyoner kurumlar, satınalmayı etkili ve esnek bir tedarik zinciri yönetimiyle maliyet verimliliği sağlayarak organizasyon performansını yükseltecek, harcarken kazandıran stratejik bir birim olarak görüyor. Etkin tedarik zinciri yönetimi ve maliyetlerin kontrolü kârlılık üzerinde yarattığı pozitif etkiyle birkaç yıl önce uygulamaya konan regülasyonlar ve yoğun rekabet sonucu kârlılığı düşen bankacılık sektörü içinse oldukça stratejik bir konuma geldi. Tedarik sürecinin önemli bir süreç olduğunun farkında olan Finasbank bu alandaki bilgi birikimini de aktaracağı Tedarik Zinciri Yönetimi Derneği’nin (TEDAR) yedi kurucu üyesinden biri oldu. TEDAR, ülkemizde tedarik zinciri alanında farkındalık yaratmak, prensipleri ve iyi uygulamaları aktararak, iş dünyasının beklentilerine katkıda bulunmak amacıyla çalışmalarını sürdürüyor.

BDDK’nın yaptırımları banka satınalmalarını nasıl etkiliyor? BDDK tarafından bankalarca destek hizmeti alımlarına ilişkin esasların düzenlendiği yönetmelikle mevcut süreçlerimizde düzenlemelere gittik. Banka genelinde uygulamaların yönetmeliğe uygun bir şekilde
gerçekleştirilmesini kontrol edecek bir bölüm oluşturuldu. Denetim Komitesi Ofisi, kontrat süreçlerinin yönetildiği satınalma bölümümüzle koordineli olarak süreci yönetiyor.

Banka satınalma süreçlerinde tedarikçi seçimi ve sonrasındaki satınalma süreci nasıl gerçekleşiyor?
Satınalma sürecine başlamak için öncelikle ihtiyacın belirlenmiş olup bunun onaylı bir talep olarak satın alma bölümüne iletilmiş olması gerekiyor. İhtiyacın tanımlanma aşamasında satınalma olarak sürece dahil oluyoruz. En başından sürece dahil olarak katma değer sağlanacağını iş birimlerimize anlatıyoruz. İşin tanımlanma aşamasında malzeme/hizmet alımı kırılımını yapıyoruz ve alımın tedarikçiyle uyum içinde olmasını hedefliyoruz.
Her alımın kendine özgü kriterleri ve öncelikleri olduğunu belirten Finansbank Satınalma ve Teknik Hizmetler Genel Müdür Yardımcısı Murat Şakar, satınalma sürecinin tek tek doğrulardan ziyade bir doğrular bütünü olarak değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyor. Finansbank’ın satınalma stratejilerini konuştuğumuz Şakar bankacılık sektöründeki satınalama süreçleriyle ilgili önemli açıklamalarda bulunuyor…
Tedarikçilerinizi nasıl sınırlandırıyorsunuz?
Tedarikçilerimizi Ticari, Stratejik, Operasyonel ve İşbirliği olmak üzere dört farklı şekilde konumlandırıyoruz. Tedarikçi seçimi, alımın dinamiklerine göre mevcut tedarikçi havuzumuzdan veya yeni alternatif tedarikçilere ulaşma şeklinde gerçekleşiyor. Alternatif tedarikçileri yaratırken referans kontrolü, sektör analizi, finansal analiz gibi parametreleri inceliyoruz. Satınalma yöntemi de alımın dinamiklerine göre e-ihale, e-teklif, standart satınalma siparişi, yıllık sözleşme şekilde farklılık gösterebiliyor. Alım çalışması tamamlandıktan sonra sözleşme,  İhtiyacı iyi tanımlamak lazım sipariş, fatura ödemesi ve takip/kontrol aşamalarıyla süreci tamamlıyoruz.

Bankacılıkta teknolojinin satınalmayla olan ilişkisi ne boyutta? Hangi teknolojik araçlar satınalma sürecinde kullanılıyor?
Bilişim teknolojilerindeki gelişmeler yaşamın her alanında olduğu gibi iş hayatında da mevcut süreç ve stratejilerimizi sürekli gözden geçirip gerekiyorsa yeniden dizayn etmemizi ve hızla değişen hayata uyum sağlamamızı gerektiriyor. Finans sektöründe teknolojik gelişmelere hızlı adapte olabilmek, rekabetin her geçen gün arttığı bir ortamda karşılaştırmalı üstünlük sağlıyor. Bankamızda 11 yıl önce merkezi satınalma yapısına geçtik ve Satın Alma ERP sistemini kurduk. Bu sistemle talep aşamasından fatura ödemesine kadar bütün sürecin ERP sistemi üzerinden ilerlediği tamamen otomatize edilmiş bir yapıyı işletiyor ve geliştiriyoruz. Mobil cihazlardan da bu sisteme erişim sağlıyoruz. Alımın içeriğine göre belirlediğimiz satın alma yöntemlerinden biri olan e-ihale sürecini de ERP sistemi üzerinden gerçekleştiriyoruz. Ayrıca yine ERP sistemi üzerinde hazırladığımız Finansbank Satın Alma endeksini 11 yıldır aylık olarak bu sistem üzerinden diğer ekonomik parametrelerle birlikte takip ediyoruz.

Bir Cevap Yazın