OSO Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz : “Ortak satınalmaların yaygınlaştırılması temel hedefimiz.”

İKMİB Başkanı Murat Akyüz-5

Purchasing Türkiye, Ortak Satınalma Organizasyonu (OSO) Şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz’e Ortak Satınalma Organizasyonu’nu ve gelecek hedeflerini sordu.

Murat Akyüz röportajından önemli notlar şöyle:

Ortak Satınalma Organizasyonu nasıl bir yapı? Hedefleri neler?


OAİB, İKMİB, PAGDER, PAGEV, TARMAKBİR, AMD, ASD, TEMSAD, İSKİD ve İŞİM gibi kurumları çatısı altında toplayan Ortak Satınalma Organizasyonu (OSO), 95 bin ihracatçıya ulaşabilen anlaşmalı 24 tedarikçi firmayla

buluşturan ve düşük maliyetlerle alışveriş yapabilecekleri bir platform. İhracatçılar www.osoline.com.tr web sitesine üye olarak platformda yer alan tedarikçilere en uygun fiyatlarla sipariş verebilecek. Proje, kapsamı ve üyelerine sağladığı avantajlarla Türkiye’de bir ilk olma özelliğine sahip. 2016’da devreye alınması planlanan ve dünyada da sayılı örneği bulunan elektronik satınalma sistemi sayesinde ölçeği ne olursa olsun

firmalar maliyetlerini ciddi oranda azaltma şansı yakalıyor. Türk imalat sektöründe girdi maliyetlerinin yüksekliği temel sorunlardan biri. Küçük, orta ve mikro ölçekli çok sayıda firmanın oluşturduğu imalat sektöründe, uygulanamayan ölçek ekonomisi; firmaları, yüksek girdi maliyetleriyle karşı karşıya bırakıyor ve üretici firmalar uluslararası rekabette zorlanıyor. Üreticilerin imalatlarını gerçekleştirmeleri için gerekli olan malzeme ve hizmetler, ortak bir platformda değerlendirildiğinde; tedarikçiler ve yan sanayi, uygun fiyat iskontoları sunabileceği bir seviyeye ulaştırılabilir. Ortak satınalmaların Türkiye’de yaygınlaştırılması ve bununla ilgili deneyimlerimizi paylaşmak temel hedefimiz.

Önümüzdeki yıllarda da hammaddeye yönelik (plastik, çelik, vb.) alımları gerçekleştirerek gerek ortaklarımıza gerek üyelerimize ilk elden avantajlar sağlamayı hedefliyoruz.

Satınalma tedarikçi ilişkisi nasıl olmalı? Doğru tedarikçiyle çalışmanın avantajları neler?


Satınalmacılar ve tedarikçiler müşterileri karşısında bir fayda için biraraya geldiği bilincinde olmalı. Doğru tedarikçiyle çalışmak zamanında ürün ve hizmet teslimatıyla kalitenin sürdürebilir olması avantajlarını sağlıyor.

 

Bir Cevap Yazın